تفاوت های بین نایلون، نایلکس و سلفون چیست ؟

یکی از سوال های همیشگی مشتریان ما تفاوت بین نایلون، نایلکس و سلفون و همچنین تفاوت نایلون و پلاستیک و در حالت کلی فرق پلاستیک با تمام موارد قید شده است. در کشور ما بصورت عامیانه کلمه “سلفون” یا بعضا “نایلکس” به فیلمهای محافظ غذا اطلاق میشود که در زبان تخصصی تر به آنها فیلم استرچ غذایی(stretch food wrap) گفته میشود. یا کلمه “نایلون” به کیف دستی های حمل میوه در میوه فروشی ها گفته میشود که در واقع جنس آنها از نایلکس است. در این مقاله سعی کردیم به زبان ساده تفاوت بین سه واژه پرکاربرد ینی سلفون، نایلون و نایلکس را توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

سلفون فیلم پلیمری است که از سلولز ساخته شده و به مواد اولیه آن پلی پروپیلن یا بطور خلاصه پ پ گفته میشود. سلفون بسیار شفاف است و هنگام مچاله کردن صدای زیادی تولید میکند. این محصول گزینه بسیار مناسبی برای بسته بندی انواع مواد غذایی میباشد چرا که مانع نفوذ هوا، رطوبت و گرد و غبار میشود. همچنین سلفون تحمل حرارت بالاتری نسبت به نایلکس و نایلون دارد. لازم به ذکر است که بدانید این محصول در انواع مختلفی همچون سلفون چسبدار (لبچسب)، متالایز، صدفی و … تولید و به بازار عرضه می شود که هر کدام از آن ها کاربردهای خاص خود را دارند و از نظر کاربرد با هم متفاوت هستند.چند مثال برای کاربرد سلفون: بسته بندی پوشاک، رومیزی در رستورانها، بسته بندی انواع خشکبار و شیرینی، بسته بندی انواع بیسکویت و کیک (سلفون متالایز)…

به زبان تخصصی به پلاستیکهایی که بر پایه پلی اتیلن سبک (LDPE) تولید میشوند نایلون گفته میشود. یکی از ویژگیهای بارز نایلون نرم بودن آن است و اگر آن را مچاله کنید صدایی تولید نمیشود. یک ویژگی دیگر نایلون مات یا کدر بودن آن است، هرچند میتوان نایلون بسیار شفاف نیز تولید کرد. از موارد استفاده نایلون میتوان به کاور مبل (بصورت کیسه ای/ بریده)، کاور لباس که در خشکشویی ها استفاده میشود، انواع بسته بندی، نایلون های عریض و مصارف کشاورزی اشاره کرد.

به پلاستیک‌هایی که بر پایه پلی اتیلن سنگین (HDPE) ساخته شوند، نایلکس می‌گویند. خشک بودن و همچنین توانایی تولید فیلم بسیار نازک از ویژگیهای نایلکس است. بعلاوه نایلکس قدرت تحمل وزنهای زیاد را نیز دارد. کیسه های فریزر، بسته بندی نان (که به نونی معروف است)، کیف دستی هایی که در میوه فروشی ها و سوپرها استفاده میشود، دستکش و سفره یکبار نمونه هایی از کاربرد نایلکس میباشد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *